در صورتی که شما قبلا ثبت نام کرده اید وارد شوید

آدرس ایمیل :
رمز عبور :


ثبت نام در سایت
نام کاربری و یا رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
پیام جدیدی موجود نیست .


انواع چربی سوزها و دسته بندی آنها

  • تعداد بازدید :1402

- چربی سوزهای توموژنیک یا محرک ها:
این دسته خود به دو گروه تقسیم میشود .دسته اول از طریق تحریک روی غده تیرویید و افزایش t3 و t4 و در نهایت منجر به افزایش متابولیسم میشود .
دسته دوم از طریق تحریک اعصاب سمپاتیک و ترشح بیشتر آدرنالین میشوند و باعث بالا رفتن ضربان قلب و دمای بدن و گردش خون میشوند . افدرین .کافیین. سینفرین و گوارانا دارای خاصیت تحریکی هستند.
امروزه چربی سوزهای محرک زیادی تولید میشوند مانند لایپو سیکس شرکت ناترکس یا هیدرکسی کات شرکت ماسل تک .
 
٢- چربی سوزهای بلوکه کننده :
این دسته چربی سوز نیستند ولی مانع جذب چربی در بدن میشود. به این ترتیب که سلولهای چربی را فارگوسیت میکند و دور تا دور سلولهای چربی را فرا میگیرد تا از طریق بدن جذب نشود.
چیتوسان و گوارانا از مهمترین این دسته میباشند.
 
٣- چربی سوزهای دفع کننده:
این دسته مانع جذب چربی در بدن میشود و آنها را دفع میکند. مثلا زنیکالها که در ایران معروفترین آن ونوستات میباشد باعث خنثی شدن ازیم لیپاز در معده میشود و چربیها از طریق روده و مدفوع دفع میشود . 
۴- چربی سوزهای آنابولیک :
این دسته شامل یوهیمبین .تریبولوس و اندروستن دیون هستند. این ترکیبات دو مرحله قبل از ساخت تستوسترون هستند و با بالا بردن تستوسترون طبیعی عضله سازی را بالا برده و چربی را کم میکنند.
 
۵- چربی سوزهای آلی اکتیو :
شامل آنزیمها .کوآنزیمها و ویتامینها و مواد معدنی میشوند. کرومیوم و ال کارنیتین و سی ال آ از این دسته هستند. این دسته باعث جذب بهتر چربی در سلول و تولید انرژی از سلول چربی میشوند و متابولیسم پایه را بالا نگه میدارند و از تحلیل عضله جلوگیری میکنند .
 
۶- کاهش دهنده های اشتها:
هودیا گوردونی . زنیکال . فیبرها از مهمترین این دسته هستند که کاهش اشتها را به همراه دارند.
 
نوشته : سرکار خانم نعیمه ظفر