در صورتی که شما قبلا ثبت نام کرده اید وارد شوید

آدرس ایمیل :
رمز عبور :


ثبت نام در سایت
نام کاربری و یا رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
پیام جدیدی موجود نیست .


اهمیت آب و مایعات در ورزش

  • تعداد بازدید :1005

جایگزینی مایعات از دست رفته طی ورزش مهم ترین بخش از مقولات تغذیه ای در ورزش است . تقریباً 60% از وزن بدن را آب تشکیل میدهد. در هنگام ورزش آب از پیوست به صورت تعریق و از ریه در هنگام تنفس دفع می شود. چنانچه این آب از دست رفته را جبران نکنیم  دچار کاهش حجم آب و عوارض ناشی از آن خواهیم شد.

هنگامی که دچار کمبود آب شویم حجم خون در گردش بدن کاهش می یابد و لذا هر بار پمپ خون توسط قلب مقدار کمتری خون به عضلات می رسدو در نتیجه اکسیژن کافی به عضلات نرسیده و دفع مواد زائد آن نیز دچار اختلال می گردد.

اگر در اثر کم آبی حدود 2 درصد از وزن بدن را از دست بدهید این امر سبب کاهش سطح عملکرد ورزشی شما خواهد شد. پیشگیری از کم آبی در ورزشکاران مهم است و بهترین راه آن هم مصرف مقدار زیادی از مایعات قبل ، حین و بعد از خاتمه تمرین یا مسابقه ورزشی است . اغلب ورزشکار متوجه از دست دادن آب بدن و کاهش سطح عملکرد خود به علت آن نیست و این وظیفه مربی یا پزشک تیم است که به این امر توجه داشته باشد.

تشنگی یک معیار دقیق برای میزان آب از دست داده شده نیست . چنانچه صبر کنید تا تشنه شوید و آن وقت مایعات و آب مصرف کنید . شما با برطرف شدن تشنگی هنوز آب بدن کاهش یافته ای خواهید داشت و بازده ورزشی شما کاهش می یابد.بسیاری از افراد حتی با کاهش بیش از  20% وزن بدن تشنه نمی شوند و لذا تشنگی را ملاک کم آبی و زمان لازم برای مصرف مایعات قرار ندهید و در هر زمان قبل حین و بعد از مسابقه مایعات مناسب مصرف کنید.